Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Konstverk 5005707



*

nr 500 5707


Konstverk

Lars Frisk, keramik/glas, höjd: 28


Utrop:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 december 2007
kl 16:13:28


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/12 21:13:49 1      Vinnande bud
9/12 23:46:45 2      150 kr



  • Tema
  • Läs mer...
Johansfors glasbruk
Johansfors glasbruk är ett glasbruk i Johansfors i Småland där den första hyttan restes 1891. På samma plats som den första uppfördes sedan det nya bruket 1955.
Seltersglas
Seltersglas är ett mindre dricksglas för bland annat minelarvatten, för kallat seltersvatten.
Reijmyre Glasbruk
Reijmyre Glasbruk började tillverka munblåst glas redan 1810 och är Sveriges näst äldsta glasbruk som fortfarande är i drift. Glasbruket är beläget i Finspångs kommun, Östergötland.
Elme glasbruk
Elme glasbruk var ett glasbruk som låg i Älmhults kommun. Glasbruket var verksamt mellan åren 1917 och 1970 och revs tio år senare, 1980. Edvin Ollers är en av de mer kända formgivarna vid Elme Glasbruk.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: glas keramik konsthantverk konstverk lars frisk skulptur
  • 8206 Brevpress
    brons/sten, putto. Längd: 13 cm, höjd: 11 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:11
  • 8129 Figurkärl
    3 st, Sydamerika, lergods, Höjd: 10-15 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:52
  • 8123 Ikoner
    8 st, Mogens Leander, Danmark, patinerad metall, 2..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:22
  • 8130 Kärl
    Sydamerika, bemålat lergods, Längd: 20 cm. Höjd: 2..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:48
  • 8128 Skulptur
    fabeldjur, sydamerika. Längd: 20 cm. Höjd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:17
  • 8088 Skulptur
    fiskarpojke. Signerad schorode, Frankrike, brons, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:56




Ladda ner broschyr